NTP-ATP-20-0029
„Szlovákságunk hagyományai Kondoroson”
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő a Nemzeti Tehetség Program célkitűzései alapján 2020 áprilisában meghirdetett nemzetiségi hagyományőrzés témakörében iskolánk a Békéscsabai Tankerület közreműködésével pályázatot nyújtott be „Szlovákságunk hagyományai Kondoroson” címmel.
A pályázatot a bíráló bizottság megvalósításra érdemesnek találta, s ehhez 1.100.000,-Ft vissza nem térítendő támogatást nyújtott. A bevont tanulói létszám 22 tanuló .
A pályázat során 60 órás, tanórán kívüli, a szlovák nemzetiségi hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló komplex tehetséggondozó program került megvalósításra. Ebben a projektben alsó és felső tagozatos tanulók is részt vettek. A pályázatban a szlovák néphagyományok ápolása mellett a népdalok és a szlovák nyelv megismerésére törekedtünk kiemelten. Fontosnak tartottuk, hogy tudják a gyerekek is, hogy több mint 300 évvel ezelőtt szlovák telepesek jöttek Szarvasra, Békéscsabára és még több településre, ahol benépesítették a környéket. Őseink szlovákul beszéltek, melyet mi is tiszteletben tartunk.
A program megvalósítás a kidolgozott munkaterv alapján előző tanévben megkezdődött. A vírushelyzet azonban több alkalommal módosításra kényszerített bennünket. De mi nem adtuk fel!
A tanulók megismerkedtek egy bemutató PPT segítségével, Szlovákiával, annak nevezetességeivel. Meséltem nekik testvértelepülésünkről „Tekovské Lužany”-ról, Nagysallóról is.
A foglalkozásokon szlovák népi mondókákat és népdalokat tanultunk meg. A munkatervünkben tánclépések elsajátítása is szerepelt. Ennek betanításában Csomor Éva néptáncoktató volt segítségünkre.
Nagyszüleink és dédszüleink között többen is tudtak citerázni. Ezt a hangszert mutatták be nekünk, és nagy élményt nyújtottak a csabacsűdi gyerekek Hruskáné Hajdú Emese vezetésével. Együtt énekelhettük a szlovák dalokat citerakísérettel. A pályázatnak köszönhetően van saját citeránk is, melyet a vállalkozó kedvűek ki is próbálhatták.
A legnagyobb munkánk, a „Šípková Ruženka” azaz „Csipkerózsika” című színdarab előadása volt szlovák nyelven, melyet gyermeknap alkalmából adtuk elő a közönségnek. Erre a zenés előadásra több hónapon keresztül készültünk szöveggel és táncokkal is. Több tehetséges tanuló is megmutatta a tudását szlovák nyelven. A jelmezekbe öltözve mindenki a szerepének megfelelően játszotta el a szerepét. Nagyon ügyesek voltak!
Megismerkedtünk Balogh Zsigmond fafaragó népi iparművésszel. Ellátogattunk a műhelyébe, ahol megtekintettük az alkotásait. Zsiga bácsi sok érdekességet mesélt a szegény emberek életéről, szokásaikról, használati tárgyaikról. Megmutatta a gyerekeknek hogyan kezdett hozzá a fafaragáshoz, milyen szerszámokat használt. Ki is lehetett próbálni ezeket a szerszámokat, ami nagy élmény volt mindenki számára. Az elkészült alkotásaival kapcsolatban sok érdekes történetet mesélt, ami a mai modern gyerekek számára új ismeret volt.
A Kondorosi Szlovák Önkormányzat és a Szlovák Klub tagjaival nagyon jó kapcsolatban vagyunk. Segítenek nekünk a szlovák hagyományok megismerésében. Sok érdekességet mesélnek őseink életéről és szokásaikról. Buzdítják a gyerekeket a szlovák nyelv szeretetére és ápolására.
A tanulók helytörténeti ismereteit bővítette Tuska Tibor evangélikus lelkész, aki a templom történetével kapcsolatosan elmondta, hogy Áchim Ádám szarvasi evangélikus esperes nagy pénzösszeggel támogatta a kondorosi evangélikus gyülekezetet. Kezdetben sokat énekeltek a Tranosciusból, az ócseh nyelven íródott énekeskönyvből, melyeket ma is megtekinthetünk a templom padjaiban. Elmondta, hogy az 1970-es évek elejéig az istentiszteletek szlovák nyelvűek voltak. Sokan csak szlovákul beszéltek még otthon is.
Őseink néphagyományait és népszokásit ismerhettük meg Szarvason a kézműves tanyán, ahol Urbancsokné Pljesovszki Ildikó a tanyasi életről mesélt és megismerhettük az emberek mindennapi életét, munkájukat. A tanyán élő állattartásba is betekintést nyerhettek a tanulók. Megismerkedtek a régi idők játékaival, szokásokkal. Kézműves foglalkozás keretében kékfestős motívumokkal díszíthették kendőjüket. Nagy élmény volt, hogy láthattak több pávát is. Az uzsonnára kapott kemencében sült pogácsa és a lekváros kifli mindenkinek nagyon ízlett.
Szeptember végén Kondoroson a Könyvtárban került megrendezésre a területi szlovák versmondó verseny, ahol 4 tanuló: Nagy Borka, Jhos Lora, Melis Noémi és Juhos Liza nagyon szépen elszavalták verseiket. Közülük Juhos Lora jutott tovább Budapestre az országos szlovák versmondó versenyre. Ez a program a Szlovák Intézetben került megrendezésre, ahol az egész országból a szlovák versenyek legjobb szavalói és énekesei mérettették meg magukat. Lorát is megdicsérték, nagyon ügyes volt. Büszkék vagyunk rá!
Október 1-jén egy 2 napos kirándulásra mentünk a szlovák lakosságú Pilisszántóra a gyerekekkel, ahol az Orosdy kastélyban szálltunk meg. Csodálatos élmény volt! Sajnos a pandémia miatt az ott élő diákokkal nem tudtunk találkozni, de megismerkedhettünk a táj szépségeivel. Az alföldi gyerekekkel kirándulni mentünk a csodálatos őszi erdőbe, ittunk a Trézsi forrás vizéből. Sétánk során megcsodálhattuk a Pilis gyönyörű kilátását. Másnap Szentendrére mentünk a Skanzenbe, ahol Magyarország különböző tájegységeit bemutató házakkal, foglalkozásaikkal és azok életét bemutató tanyákkal ismerkedtünk meg. A Skanzen színpadán előadtuk a szlovák táncos műsorunkat, mely a kis közönségünknek is nagyon tetszett. Teljes ellátásban részesültek a gyerekek. A kirándulást hazafelé a Mc’ Donalds-ban egy vacsorával zártuk le.
Októberben a tájházban a tapasztalt és bölcs asszonyok megmutatták nekünk, hogy kell szilvalekvárt főzni. Megismerkedtünk a lekvárfőzés eszközeivel, szlovák kifejezésekkel.
Megkóstolhattuk a szilvalekvárt is, melyet többen, még nem is ismertek. Azt mondták a gyerekek, hogy nagyon ízlik nekik.
A Kondorosi Szlovák Önkormányzat és a Szlovák Klub tagjai más területen is segítségünkre voltak a szlovák hagyományok megismertetésében..
A haluskakészítés és kapusznyíka sütés Kondoroson régen nagy hagyomány volt. Ma már egyre kevesebbszer hallani, hogy otthon kézzel gyúrják a tésztát és sütnek-főznek belőle. Mi a gyerekekkel mindezt kipróbáltuk. Sonkoly Mihályné, Jutka néni, a Szlovák Klub vezetője megtanította a gyerekeknek, hogy egy jó háziasszony hogyan is készíti el ezeket a finomságokat. A jól végzett munka után meg is kóstoltuk a finomságokat. Mindenki teli hassal térhetett haza.
A csorvási GERVIK tanyáról Trnkócziné Kukucska Zsuzsanna szlovák hagyományápoló mutatta meg nekünk, hogy miként kell elkészíteni a kürtös kalácsot. Tanyájára kiutazni sajnos, nem tudtunk. Így a helyszínt a Szlovák Táj-és Alkotóház biztosította. Munkavégzés közben szlovák dalokat énekeltünk közösen. Zsuzsa néni is sokat mesélt a szlovák emberek életéről, ételeikről és mindennapi munkáikról. A nap végén mindenkinek jutott egy-egy nagyon finom kürtös kalács.
A sok sütés és főzés után ki kellett mosni a ruhákat is. Régen ezt saját házi készítésű szappannal tették ezt az asszonyok, amit maguk főztek otthon régi avas zsírból. Semmi sem ment kárba. Ezt a műveletet mutatták be nekünk az újonnan átadott Szlovák Házban a Szlovák Klub és Önkormányzat tagjai. Közben elmesélték saját és nagyszüleik tapasztalatait a háziszappan jótékony hatásairól, melyet így továbbadva a mai generációnak, még ők is kipróbálhatnak.
A program zárásaként egy fát ültettünk emlékbe.
Köszönjük az Emberi Erőforrások Minisztériumának a támogatást.
Összeállította: Pintérné Behán Márta
programvezető
A BÉKÉSCSABAI TANKERÜLETI KÖZPONT FENNTARTÁSÁBAN MŰKÖDŐ
KONDOROSI PETŐFI ISTVÁN ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS KOLLÉGIUM
„SZLOVÁKSÁGUNK HAGYOMÁNYAI KONDOROSON” CÍMŰ PÁLYÁZATA MEGVALÓSULT
PÁLYÁZATI AZONOSÍTÓ: NTP-ATP-20-0029















Támogatóink:


